سایت هواپیما @ هلیکوپتر

هلی کوپتر طوفان H/2091

 اخيرا هلیکوپتري شكاري مشابه كبري اما با كارايي بالاتر به نام شكاري h/2091 كه شگفتي و خشم كارشناسان نظامي غربي     بالاخص ايالات متحده را برانگيخته است ،توسط مهندسين صنايع دفاع طراحي و توليد گشته است ، كه نويد جهشي بلند بر تارك تكتولوژي روز دنيا را مي دهد. مراحل ساخت2091 در پنها انجام و طراحي آن به سفارش نيروي هوايي سپاه انجام گرفته است. از ويژگي هاي آن مي توان به كا بيني جدید با شیشه های دو جداره تخت و ضد گلوله و بدنه مقاوم سازي شده با آلياژهاي چند لايه مقاوم و نگهدارنده چرخانه دم مي توان برشمرد . چون محل نصب این موشکها مورد مقاوم سازی قرار گرفته است، کلیه این هلیکوپترها توانایی حمل موشک تاو یا طوفان(نمونه ي ساخت صنایع دفاع) در غلافهای 4 تایی را دارند. سرعت و مانور اين هليكوپترها در قياس با كبري در حد بالايي ارتقاء يافته است .همچنين از لحاظ شكل ظاهري نيز طراحي بهتري نسبت به كبري دارد.نيز قابليت پرواز در انواع  اقليم هاي مختلف با ماموريت هاي متنوع ، قابليتي دو چندان به آن بخشيده است.  موتورهاي ارتقاء يافته اين هليكوپتر حدود 5/1 برابر كبري قدرت بيشتري دارند. دقت هدفگيري با كمترين خطا، و پرواز در ارتفاع بالاو رادار با قدرت تشخيص از 230 كيلومتري و نيز هشدار دهنده ضد موشك از ديگر ويژگي هاي آن مي باشد.

همچنين در طراحي 2091 نهايت تلاش جهت راحتي خلبان انجام شده به طريكه خلبان در 2091 به راحتي همه اطراف خود را مي تواند مشاهده نمايد. مهندسين صنايع دفاع بر روي اينكه بتوان در جهت خلاف حركت 2091 شليك انجام داد در حال كارشناسي اين طرح مي باشند.كه در صورت موفقيت توان رزمي اين شكاري به مراتب بالا خواهد رفت.

تا كنون در حدود 10 فروند از اين نوع  هلي كوپترها ساخته شده ، كه تماما در اختيار نيروي هوايي سپاه مي باشند. موشكي و نظامي معتقد است 2091  در صورت  تكميل ، جايگزيني مناسب  براي كبري ها خواهند بود.

در تصویر زیر تفاوت ۲۰۹۱ با کبری کاملا مشخص است .همچنین تصویری از کارخانه ساخت کابین و قسمت های مختلف بالگردهای کبری در مجتمع صنایع دفاع در کنار ۲۰۹۱ آورده شده است.

مشخصات فنی :

نام :h/2091طوفان

نوع: هلیکوپتر تهاجمی / پشتیبانی ضد زره

كشور سازنده : جمهوري اسلامي ايران

حداکثر سرعت: 236 کیلومتر بر ساعت

حداکثر برد: 600 کیلومتر

طول: 16متر

بلندی: 4 متر

قطر ملخ: 13 متر

وزن خالی: 2802 کیلوگرم

حداکثر وزن برخاست: 4530 کیلوگرم

تسلیحات: تیربار سه لوله ی 20 میلیمتری "ام 197"، قابلیت حمل هشت موشک ضد تانک و موشکهای هوابه هوا و مقره های راکت انداز؛ قابليت نصب موشكهاي دوشپرتاب ميثاق 2.

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 22:35  توسط علی  |